somun pulu

Kullanım örnekleri

somun pulu
nut washer
icon arrow

nut

Phonetic: "[nɐt]"

Part Of Speech: noun


Definition: A hard-shelled seed.

Example: There are many sort of nuts: peanuts, cashews, pistachios, Brazil nuts and more.


Definition: A piece of metal, usually square or hexagonal in shape, with a hole through it having machined internal threads, intended to be screwed onto a bolt or other threaded shaft.


Definition: A crazy person.

Example: He was driving his car like a nut.


Definition: The head.


Definition: Monthly expense to keep a venture running.


Definition: The amount of money necessary to set up some venture; set-up costs.


Definition: A stash of money owned by an extremely rich investor, sufficient to sustain a high level of consumption if all other money is lost.


Definition: On stringed instruments such as guitars and violins, the small piece at the peghead end of the fingerboard that holds the strings at the proper spacing and, in most cases, the proper height.


Definition: En, a unit of measurement equal to half of the height of the type in use.


Definition: An extravagantly fashionable young man.


Definition: (chiefly plural) A testicle.

Example: I kicked him in the nuts.


Definition: Semen, ejaculate.


Definition: Orgasm, ejaculation; especially release of semen

Example: He just needs a good nut to make him feel better.


Definition: An extreme enthusiast.

Example: a fashion nut


Definition: A shaped piece of metal, threaded by a wire loop, which is jammed in a crack in the rockface and used to protect a climb. (Originally, machine nuts [sense #2] were used for this purpose.)


Definition: (only in attributive use) The best possible hand of a certain type, for instance: "nut straight", "nut flush", and "nut full house". Compare nuts.

Example: nut flush = the best possible flush available


Definition: The tumbler of a gunlock.


Definition: A projection on each side of the shank of an anchor, to secure the stock in place.

icon arrow

nut

Phonetic: "[nɐt]"

Part Of Speech: verb


Definition: (mostly in the form "nutting") To gather nuts.


Definition: To hit deliberately with the head; to headbutt.


Definition: (mildly) To orgasm; to ejaculate.

icon arrow

washer

Part Of Speech: noun


Definition: Something that washes; especially an appliance such as a washing machine or dishwasher.


Definition: A person who washes (especially clothes) for a living; a washerman or washerwoman.


Definition: A flat disk, placed beneath a nut or at some joint, to distribute pressure, alleviate friction or prevent leakage.


Definition: A face cloth.

icon arrow

washer

Part Of Speech: verb


Definition: To fit (a mechanical device) with a washer.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!