rociador

Kullanım örnekleri

rociador
spray
icon arrow

spray

Phonetic: "/spɹeɪ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A fine, gentle, dispersed mist of liquid.

Example: The sailor could feel the spray from the waves.


Definition: A pressurized container; an atomizer.


Definition: Any of numerous commercial products, including paints, cosmetics, and insecticides, that are dispensed from containers in this manner.


Definition: A jet of fine medicated vapour, used either as an application to a diseased part or to charge the air of a room with a disinfectant or a deodorizer.


Definition: A side channel or branch of the runner of a flask, made to distribute the metal to all parts of the mold.


Definition: A group of castings made in the same mold and connected by sprues formed in the runner and its branches.


Definition: The allocation and filling of blocks of memory with the same byte sequence, hoping to establish that sequence in a certain predetermined location as part of an exploit.

icon arrow

spray

Phonetic: "/spɹeɪ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To project a liquid in a dispersive manner toward something.

Example: The firemen sprayed the house.


Definition: To project in a dispersive manner.

Example: Spray some ointment on that scratch.


Definition: To project many small items dispersively.


Definition: To urinate in order to mark territory.


Definition: To allocate blocks of memory from (a heap, etc.), and fill them with the same byte sequence, hoping to establish that sequence in a certain predetermined location as part of an exploit.

Example: to spray the heap of a target process

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

Yukarıdaki giriş alanını kullanarak İngilizce-Türkçe sözlükte bir Türkçe terim arayın. İngilizce veya Türkçe arama yapabilirsiniz. İngilizce veya Türkçe aradığınız cümlenin çok fazla çevirisi varsa filtreleme seçeneklerini kullanarak sonuçları sınırlandırabilirsiniz. İngilizce-Türkçe sözlükte harfe göre ara. İngilizce-Türkçe sözlük, alfabeyi manuel olarak görüntüleme olanağı sağlar. Belirli kelimelerin çevirilerine bakmak ve bir cümle bağlamında ne anlama geldiklerini görmek için aşağıdaki bağlantıları da kullanabilirsiniz.

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor! Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!