mikyas

Kullanım örnekleri

mikyas
gauge
icon arrow

gauge

Phonetic: "/ˈɡeɪdʒ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A measure; a standard of measure; an instrument to determine dimensions, distance, or capacity; a standard


Definition: An act of measuring.


Definition: An estimate.


Definition: Any instrument for ascertaining or regulating the level, state, dimensions or forms of things


Definition: A thickness of sheet metal or wire designated by any of several numbering schemes.


Definition: The distance between the rails of a railway.


Definition: A semi-norm; a function that assigns a non-negative size to all vectors in a vector space.


Definition: The number of stitches per inch, centimetre, or other unit of distance.


Definition: Relative positions of two or more vessels with reference to the wind.

Example: A vessel has the weather gauge of another when on the windward side of it, and the lee gauge when on the lee side of it.


Definition: The depth to which a vessel sinks in the water.


Definition: (plastering) The quantity of plaster of Paris used with common plaster to make it set more quickly.


Definition: That part of a shingle, slate, or tile, which is exposed to the weather, when laid; also, one course of such shingles, slates, or tiles.


Definition: A unit of measurement which describes how many spheres of bore diameter of a shotgun can be had from one pound of lead; 12 gauge is roughly equivalent to .75 caliber.


Definition: (by extension) A shotgun (synecdoche for 12 gauge shotgun, the most common chambering for combat and hunting shotguns).


Definition: A tunnel-like ear piercing consisting of a hollow ring embedded in the lobe.

icon arrow

gauge

Phonetic: "/ˈɡeɪdʒ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To measure or determine with a gauge; to measure the capacity of.


Definition: To estimate.


Definition: To appraise the character or ability of; to judge of.


Definition: To draw into equidistant gathers by running a thread through it.


Definition: To mix (a quantity of ordinary plaster) with a quantity of plaster of Paris.


Definition: To chip, hew or polish (stones, bricks, etc) to a standard size and/or shape.

Türkçe-İngilizce dosya Çevirmeni

İngilizce'den Türkçe'ye çeviri saniyeler sürer ve tek istekte bin kelimeye kadar çeviri yapabilirsiniz. İngilizce ve Türkçe dünyada çok yaygın dillerdir. İngilizceden Türkçeye çevirmenimiz, birinde uzman olup diğerini öğrenirken bu dillerin temel metinlerini öğrenmenize veya anlamanıza yardımcı olacaktır. Çeviri API'lerimiz İngilizce'den Türkçe'ye mükemmel çeviri sağlar, ek redaksiyon ile bu çeviriler hukuk, tıp ve diğer yüksek düzeyde uzmanlık alanları gibi görev açısından kritik alanlarda kullanılabilir. İngilizce'den Türkçe'ye çevirmen, çevirdiğiniz metnin doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve selamlaşma, seyahat, alışveriş, sayılar ve diğer sınırsız sayıda ortak alan gibi sık kullanılan cümle ve kelimeleri çevirmek için idealdir.

Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.