chicho

Kullanım örnekleri

chicho
curl
icon arrow

curl

Phonetic: "/kəːl/"

Part Of Speech: noun


Definition: A piece or lock of curling hair; a ringlet.


Definition: A curved stroke or shape.


Definition: A spin making the trajectory of an object curve.


Definition: Movement of a moving rock away from a straight line.


Definition: Any exercise performed by bending the arm, wrist, or leg on the exertion against resistance, especially those that train the biceps.


Definition: The vector field denoting the rotationality of a given vector field.

Example: The curl of the vector field vec{F}(x,y,z) is the vector field operatorname{curl},vec{F} equiv vec{nabla}timesvec{F}=left( frac{partial F_z}{partial y} - frac{partial F_y}{partial z}, frac{partial F_x}{partial z} - frac{partial F_z}{partial x}, frac{partial F_y}{partial x} - frac{partial F_x}{partial y} right).


Definition: (proper noun) The vector operator, denoted rm{curl}; or vec{nabla}timesvec{left(cdotright)}, that generates this field.


Definition: Any of various diseases of plants causing the leaves or shoots to curl up; often specifically the potato curl.


Definition: The contrasting light and dark figure seen in wood used for stringed instrument making; the flame.

Example: The one-piece back is of a medium curl.


Definition: A pattern where the receiver appears to be running a fly pattern but after a set number of steps or yards quickly stops and turns around, looking for a pass.

icon arrow

curl

Phonetic: "/kəːl/"

Part Of Speech: verb


Definition: To cause to move in a curve.


Definition: To make into a curl or spiral.


Definition: To assume the shape of a curl or spiral.


Definition: To move in curves.


Definition: To take part in the sport of curling.

Example: I curl at my local club every weekend.


Definition: To exercise by bending the arm, wrist, or leg on the exertion against resistance, especially of the biceps.


Definition: To twist or form (the hair, etc.) into ringlets.


Definition: To deck with, or as if with, curls; to ornament.


Definition: To raise in waves or undulations; to ripple.


Definition: (hat-making) To shape (the brim of a hat) into a curve.

En İyi Tur-Eng Çevirmen

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!

Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.