chaux vive

Kullanım örnekleri

chaux vive
caustic lime
icon arrow

caustic

Phonetic: "/ˈkɒstɪk/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any substance or means which, applied to animal or other organic tissue, burns, corrodes, or destroys it by chemical action; an escharotic.


Definition: The envelope of reflected or refracted rays of light for a given surface or object.


Definition: The envelope of reflected or refracted rays for a given curve.


Definition: Caustic soda.

icon arrow

caustic

Phonetic: "/ˈkɒstɪk/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Capable of burning, corroding or destroying organic tissue.


Definition: (of language, etc.) Sharp, bitter, cutting, biting, and sarcastic in a scathing way.

icon arrow

lime

Phonetic: "/laɪm/"

Part Of Speech: noun


Definition: Any inorganic material containing calcium, usually calcium oxide (quicklime) or calcium hydroxide (slaked lime).


Definition: Any gluey or adhesive substance; something which traps or captures someone; sometimes a synonym for birdlime.

icon arrow

lime

Phonetic: "/laɪm/"

Part Of Speech: verb


Definition: To treat with calcium hydroxide or calcium oxide (lime).


Definition: To smear with birdlime.


Definition: To apply limewash.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor!

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!